Для хорошої роботи та якісних змін у своєму житті дуже важливо знайти свого психолога.

Свого психолога ви відчуєте. Вам з ним буде комфортно. Безпечно. Поруч із ним можна бути відвертим, щирим, довіряти йому те, що не можна довірити решті – щось дуже потаємне, соромне та болісне.

Як зрозуміти чи справді він кваліфікований психолог?

Зверніть увагу на його освіту: обов’язково має бути закінчена вища психологічна чи медична освіта та додаткове навчання за обраним напрямком психотерапії.

Я рекомендувала б уточнити кількість особистої терапії вашого психолога — це свідчить про те, наскільки він пропрацьований, чи розуміє свої процеси і чи приймає себе. Тобто чи не буде вам навязувати своє бачення і ідеї. Ходить він зараз на особисту терапію та супервізію? Регулярна супервізія та терапія для усіх практикуючих психологів обов’язкова.

Також важливо дізнатися, які методи він використовує в роботі. Це може бути гештальт, біхевіоризм, розстановки, КПТ тощо.

Їх не повинно бути безліч. Це як у спорті — одна людина не може бути чемпіоном з плавання, боксу, бігу та стрибків у висоту одночасно.

Так само і психолог. Він може або знати всього потроху, або добре розумітися на кількох методах, або це буде психолог «далеко за 60».

У мене є декілька клієнтів, які прийшли до мене після невдалої роботи з іншими “колегами”.

З чим вони зіткнулися і чого не має бути під час роботи з психологом:

❌ поради із серії «розлучайтеся» або «потрібно вчинити саме так…». Тільки ви знаєте як вам треба вчинити, це рішення є всередині вас. Психолог має бути грунтом на якому ви можете рости і розквітати, а не диригентом вашого життя.

❌ осуд: «У тебе нічого не вийде». Ви прийшли за підтримкою, а не за осудом, позицією зверху, додатковими перепонами тощо. Чому і як стороння людина вирішує вийде у вас щось чи ні.

❌ сором. Наприклад, “тобі ще рано змінювати роботу. У країні криза. Ти в своєму розумі?”. Психолог недостатньо пропрацбований і потрапляє в свої страхи чи у свій власний досвід – от і навішує вам своє.

❌ постійні історії з життя знайомих психолога «а в сина мого друга знаєш, яка ситуація сталася…». Вам ці історії нащо? Ви прийшли отримати допомогу, а не бути “вільними вухами” для психолога за ваші гроші.

❌ особисті прохання: “придбай мені каву по дорозі”, “можеш подивитись резюме моєї доньки, ти ж наймаєш людей, може щось порадиш?” – це є використання клієнта. Заборонено етикою психологів в психологічних спільнотах.

❌ романтичні, сексуальні стосунки. На початку може заватись, що я виграв конкуренцію серед інши клієнтів і ця людина полюбила мене справжного. Ні, це суворо заборонено етикою, бо б’є по психіці клієнта і клієнтом сприймається як інцестуозні стосунки та помножує на нуль всю вашу терапію. Питання що відбувається у житті психолога що він саме з клієнтом вирішує будувати інтимні стосунки?

Клієнт має право отримувати якісний сервіс за свої гроші.

Хороші психологи у нас точно є. Головне не боятися звертатися по допомогу та знайти свого.